Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи 
 Регистрирайте сеРегистрирайте се   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ChatChat   ВходВход 

Личен опит
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    FOREX-FREEZONE Форуми -> ММ
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Poreden
Шаран

МнениеПуснато на: Съб Авг 13, 2005 7:12 pm    Заглавие: Личен опит Отговорете с цитат

Нека тук всеки,който има дори и най-елементарно управление на капитала си (Добавянето към губеща позиция не го считам за такова),сподели личния си опит тук.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Poreden
Шаран

МнениеПуснато на: Съб Авг 13, 2005 7:35 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте.
Бих искал да поразсъждавам малко върху този така важен проблем,стоящ толкова време пред мен.
Дълго време и аз като множеството трейдъри добавях към губещата си позиция,като стопа беше табу(грешни пари).
Миналото лято имах страхотни трейдове и направих сметката на 600% за 2 месеца.Много даже харесвах GBP/NZD,беше ми любимия крос.На всяко ставане от сън си имах една сигурна сума прибрана,голям кеф.Продължението е ясно.Фалит.Той рано или късно ще съпроводи всеки,играещ така.Ако пък се мисли за хедж фонд,още по-зле - парите,които ще заглоби ще са повече,но това си е вече чужд проблем,не е мой.
След това реших да ползвам най-елементарния ММ,а именно играх с количеството лотове,които мога да си позволя да изгубя,без изгубването им да ми тежи.Тук обаче възникна друг проблем.Имах някой добри сделки,които ме беше яд да гледам колко малко пари са хванали.
Ами сега.Как да оптимизирам печалбата?Тогава на помощ ми дойде Лари Уилямс с неговата книга "Дългосрочни секрети за краткосрочна търговия".Там човека в Глава 13 си е поиграл доста,за да ми каже това,което търсих.
В раздел Литература съм качил книгата на Лари Уилямс,от където всеки може да си я изтегли.
Накратко формулата,до която той е стигнал е:
Капитал * Риск в десетки % / Стоп в пипсове = Броя на лотовете
като нека уточня,че лотовете са такива от 1000$ (0,01 лот в метатрейдър).
Примери:
Нека имаме сметка от 5000$ ,преценили сме,че бихме могли да рискуваме по 5% във всяка сделка и сме определили,че стопа ни е на 100 пипса.Тогава:
5000 * 0,5 / 100 = 25 лота.

Нека имаме сметка от 100$ ,преценили сме ,че ще рискува 10% във
всяка сделка и сме определили стоп на 50 пипса.Тогава:
100 * 1 / 50 = 2 лота.

Силно впечатление ми направи,че повечето от трейдърите,които познавам,са чували за Управление на капитала и са чели по нещо,но никой не спазва и най-елементарен такъв.Изключение правиха само RAD и GGG,които въпреки,че формулата им се видя непозната,я ползваха точно такава,но смятайки я наум по различен начин.Чувам,че и Ники (fostarfx) ползва тази формула.
Направих си и труда да създам една екселска табличка,с която да си докажа,че формулата работи.Ето я и нея:

http://www.geocities.com/forexfreezone15/tablica_za_riska.xls

Малко разяснения по табличката:
Стопът в пипсове се генерира случайно от 20 до 100 пипса.
Случайно събитие е всъщност спечелили или изгубили ли сме от сделката.Също се генерира абсолютно случайно.
Броя лотове се определя по гореизложената формула.
Може да се променят за експерименти Риска,Коефициента печалба/загуба и Началния капитал.
Резултатите сами виждате са феноменални.
Решението за % на риска е строго индивидуално и зависи от типа характер на човека,като изследванията са показали,че оптималния риск е 4%.На малки суми играя и с 10%,но определено риск над 20% е нездравословен - справки табличката.
Единствено нещо,което не зависи от вас,а от пазара ,е познаваемостта. Дори тя обаче може да се "култивира" с Коефициента печалба/загуба(КПЗ).Ако КПЗ е 2 а познаваемостта е 50%,то сметката ви я грози фалит.Ако обаче КПЗ е по-голям от 2,то дори и с по-малка познаемост може сметката да върви напред.Това красноречиво говори ,че с горепосочения ММ може да хвърляме монета за случайно събитие,но с КПЗ по-голямо от 2 пак ще вървим нагоре.
Ако сте забелязали сделките,които поствам,имат задължително КПЗ поне 3,което ми обезпечава нарастване на сметката дори и половината от сделките ми да са грешни.
Може сами да го експериментирате с табличката.
Това е засега от мен.
Надявам се да съм бил поне малко полезен.

Последната промяна е направена от Poreden на Съб Май 26, 2007 6:43 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
bnight
Рибка

Местожителство: Плевен

МнениеПуснато на: Нед Авг 14, 2005 6:40 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Пореден поздравелния за старанието като цяло темата за ММ-а е доста широко опхватна така че ще е трудно да изброим всички видове формули и формулки които би следвало да ни направят милионери. Идеята с момнетата обаче е интересна. Да предположим че имам стоп за загуба 30 пипа и цел 90 Веднъж през деня да кажем сутрин в 7 хвърлям монета и си избирам на каде ще тръгне пазара за целта на експеримента препоръчвам да се пробва Паунда понеже има достатъчно волатилност за да покриие 90 пипса за деня. Та мисълта ми е ако хвърлям монета всеки ден в седем сутринта и пускам поръчка в определената посока как мислиш дали ще спечеля ??? би следвало не особено ако съм карък и монетата показва само веднъж в седмицата вярната посока. А дали ако уцели вярната посока ще хвана 90 пипса за да ми се задеиства стоп-а как мислиш еми не щото в горепосоченият пример пича е карък и не само че му върви веднъж в седмицата ми пазара стига 80 пипса примерно от позицията му и после му прибира 30-те стоп. Предлагам тук да се побликувата не само ММ-формули а цели работещи системи. В които подробно е описан ММ-а които се ползва. Успех на всички в това начинание.
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Poreden
Шаран

МнениеПуснато на: Нед Авг 14, 2005 7:15 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте.
В горния ми постинг съм допуснал несъзнателно фактологична грешка.
При КПЗ=1 и по-малко има опастност от фалит на сметката.
КПЗ=2 е супер коефициент,който качва доста сериозно сметката след време.
КПЗ=3 си е мечта,която обаче е доста постижима за щастие на форекс пазара,но човек трябва да не е припрян.
Bnight,примера който си дал,ми дойде на акъла преди да създам още таблицата.Както забелязваш,затова и стопа не е фиксиран,а е случайна величина,изменяща се с всяка сделка.Ти вече си от доста време на този пазар и вече трябва да си стигнал до извода,че преди да се влезе в позиция,трябва да имаш идея къде да си поставиш стопа.Така прави и табличката за максимална близост на резултатите до реалните.Сам пишеш всяка сутрин според теб критичните нива,на които би могло да се постави стопа.Защо не експериментираш с демо всяка сутрин да хвърляш монета за посоката,като стопа ти е на определеното критично ниво.И ти предлагам да работиш с КПЗ=2 ,защото повярвай ми,ще се уплашиш от резултатите при по-голям коефициент - справка табличката.
Успех.
Върнете се в началото
bnight
Рибка

МнениеПуснато на: Нед Авг 14, 2005 9:12 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Пореден,
Радвам се че следиш работа та ми Smile. Като цяло мисля че идеята с монетата е абсурдна имах една по-добра идея за поставяне на стопове въз основа волатилноста на пазара но още я разработвам по-късно може и да я пусна за да може всички да разберете идеята. Иначе мисля че само ММ не е достатъчен за победа над пазара има и много други неща които трябва да се знаят за да се печели това ми беше мисълта в предният пост. Успех.

Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
anti
Планктон

Местожителство: пловдив

МнениеПуснато на: Сря Сеп 21, 2005 5:09 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

пореден много добра идея е тази за мм, наистина повечето хора незнаят за какво иде реч. основните проблеми си остават два според мен- стоповете и процент на позиция. отностно стоповете за мен въпросът е приключил отдавана- стопа е задължителен. относно процента с които се влиза в пазара смятам, че няма значение- аз го разглеждам като процент риск на сделка т.е. ако си с по-голяма позиция стопа трябва да е по-близо. може да влизаш и със 100% като ако стопа ти е 25 пипса рискуваш 25 % от акаунта. за мен риск над 5 % от акаунта е неоправдан.
от известно време се опитвам да спазвам една проста система за мм, която при мен работи, но е против всичко което съм чел за р/р по дебелите книги. става въпрос за следното- стоп 30 лимит 20 пипса. като при 40 сделки си отпускам 10 губещи максимум. т.е. изискват се 75 % познаваемост, което на пръв поглед изглежда много, но повтарям пак че стопа е 30, а лимита 20 пипса. ако можете да правите това си гарантирате 300пипса от 40 сделки, естествено може и повече. успех на всички.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vesko
Цаца

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Чет Сеп 29, 2005 10:29 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Вчера прочетох интервю с мениджър на хедж фонд управляващ полвин милиард. Човека има няколко милиона лични пари и си ги управлява и тях в фонда. Казва че е готов да приеме до 25% загуба от личния си капитал в резултат на търговията.

Въпроса не стои така обаче с чуждите пари. Инвеститорите биха се притеснили ако потъването надвиши 5-10%, а 15% биха били фатални за бизнеса му защото биха започнали масово да си изтеглят капиталите от фонда. Затова риска му от сделка е 0.8-1%, очакваните годишни печалби- 15-40%.
Върнете се в началото
bnight
Рибка

МнениеПуснато на: Съб Окт 08, 2005 3:21 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

vesko моля те дай линк към това интервю изглежда ми интересно.
vesko
Цаца

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Нед Окт 09, 2005 9:16 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

K. van Tharp - Trade Your Way to Financial Freedom

48ма страница.

Обаче не си спомням откъде я изтеглих. Ако не можеш да я намериш ще ти я пратя.
Върнете се в началото
vas
Планктон

МнениеПуснато на: Пон Окт 10, 2005 11:19 am    Заглавие: Re: Личен опит Отговорете с цитат

Poreden написа:
Нека тук всеки,който има дори и най-елементарно управление на капитала си (Добавянето към губеща позиция не го считам за такова),сподели личния си опит тук.

Пореден табличката не е съвсем точна .
Но понеже виждам че темата е доста актуална ,а аз имам известен опит.И понеже от форумите съм научил повече отколкото от всички книги си направих труда да променя малко твоята табличка за да може всеки да получи представа за РИСКА.
Всеки които желае може да я получи ако си публикува адреса(MAIL) понеже не знам как да я постна.
По табличката от 10 опита до 100 сделки при 5% и П/З=2
3 завършват с фалит.
А иначе не играите с повече от 2% .
Върнете се в началото
Poreden
Шаран

МнениеПуснато на: Пон Окт 10, 2005 8:19 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Пусни я на моя мейл,аз ще я поста тук за всички.
Успех.
Върнете се в началото
Poreden
Шаран

МнениеПуснато на: Пет Окт 14, 2005 9:36 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте.
Ето ви и моята табличка,модифицирана от VAS:

http://www.geocities.com/forexfreezone15/tablica_za_riska_vas.zip

Честно да си кажа,не и обърнах особено внимание,ще я разгледам подробно утре.
Все пак съм предубеден,че съм вложил поне малко мисъл в моята,и не очаквам да имам някаква сериозна грешка.
Върнете се в началото
Poreden
Шаран

МнениеПуснато на: Съб Окт 15, 2005 10:01 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Добро утро,Колеги.
На пръв поглед табличката на Vas е много грешна и няма нищо общо с моята идея.
В колонката за смятане броя на лотовете(най-важната,съдържаща всъщност главното от идеята),не присъства капитала на сметката.
Формулата на Лари дефакто отсъства в новата табличка.
На второ място -само като видях да дава печалба 1900 при капитал 1000 от една сделка с 1,9 лота - какво да гледам повече. Smile
Върнете се в началото
vas
Планктон

МнениеПуснато на: Нед Окт 16, 2005 8:47 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Poreden написа:
Добро утро,Колеги.
На пръв поглед табличката на Vas е много грешна и няма нищо общо с моята идея.
В колонката за смятане броя на лотовете(най-важната,съдържаща всъщност главното от идеята),не присъства капитала на сметката.
Формулата на Лари дефакто отсъства в новата табличка.
На второ място -само като видях да дава печалба 1900 при капитал 1000 от една сделка с 1,9 лота - какво да гледам повече. Smile

Добро утро на всички.
Нека първо уточня че не бих си губил времето да пиша глупости,нито пък да се заяждам с някого.

Пореден явно трвбва да поясня.започвам от зад напред.
1.
1(лота)*1(пипа)=10$(коефициент при маржин 1:100) следователно
1.9(лота)*100(пипа)=1900$
(Трябва да е ясно какво е това произведение все пак ябълки,круши,или що. В нашия случаи $.

2.Капитала във формулата за смятане на лотовете.
това е - R[-1]C[4]
процента - R1C12
Квадратните скоби показват относителни координати,без скоби абсолютни координати(т.е. коефициент, в случая % ,трябва да се спазват законите на математиката когато се ползва процент във формула 5%-0.05)

Приятен ден.
Върнете се в началото
Poreden
Шаран

МнениеПуснато на: Нед Окт 16, 2005 9:50 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Vas,съветвам те отново да прочетеш много внимателно моите постове.
Така просто наблягаш на нещо,което в случая не е важно.
Вервай ми,отчел съм "математическите закони ".
Още веднъж ти обръщам внимание на факта от твоята табличка,
че само от една сделка там се печели 190% или се губи 190% от сметката???

Наистина има малки неточности в Моята табличка,но тогава не счетох за необходимо,да им обръщам внимание.
Добре,изчиствам всички такива.
Когато я съставях,взех за количество лотове минималния допустим такъв в делтата,който пък в стс се представя като 0,01.
Виждам,че при теб е възникнал проблем с разбирането на това.
Донякъде си прав-ако трябва да съм наистина точен,лотовете трябва да ги давам като умножени *0,01 , а не по 1.Коригирам го веднага.
Това с абцисата и ордината го чувам вече за втори път.Математиката е точна наука.Нямам нужда от абциса и ордината,за да разделя числото като % на 100 и да го представя в %,нали?
По въпроса за ябълките и крушите,аз смятам,че тук става въпрос за пари.Ако излезем на полето въпроса придобива друг аспект.И също така смятам,че достатъчно ясно съм написал,че началния капитал е в EUR.Ако в самото начало бяхме обърнали внимание на този факт,въпроса с крушите и ябълките щеше да отпадне.Все пак ще променя и това-щом по-добре е в USD,сменям и това в Моята табличка. Smile
Там например съм приел за константа курса USD/EUR - 0.77 .
Това разбира се,е неточност,която дефакто с обръщането на капитала в USD се отстранява.
Ето и така променената таблица:
http://www.geocities.com/forexfreezone15/tablica_za_riska_usd.zip
Вместо 10 опита,поиграх си и ги направих 100,и всеки път имаше отличен резултат. Wink
Надявам се,забележките няма да закъснеят. Smile
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    FOREX-FREEZONE Форуми -> ММ Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 1 от 4

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
Можете да качвате файлове в този форум
Можете да сваляте файлове от този форум